- autor Henryk
Dbając o swoje auto, warto rozważyć zabezpieczenie karoserii powłoką ceramiczną. Pozwoli to na uniknięcie problemów z zarysowaniami, brudem i wpływem czynników atmosferycznych na samochód. W dzisiejszym świecie, gdzie nowe samochody mają lakiery z bazą wodną, zabezpieczenie go powłoką ceramiczną powinno być obowiązkowe. Niezwykle łatwo jest uszkodzić lakier bez dobrego zabezpieczenia.
Zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną
To jedna z najlepszych opcji, zabezpieczająca lakier. W nakładaniu powłoki ceramicznej specjalizuje się wiele salonów detailingowych. Można je łatwo znaleźć w swojej okolicy na przykład wpisując w wyszukiwarkę powłoka ceramiczna Poznań. Wysokiej jakości powłoka ceramiczna cechuje się:
- poprawą wyglądu pojazdu
- hydrofobowością
- zwiększeniem twardości lakieru
- pogłębieniem koloru
- znakomitą ochroną przed czynnikami klimatycznymi i promieniowaniem UV.
Nałożenie powłoki ceramicznej w odpowiedni sposób, pozwala cieszyć się nią przez długi czas.
Czym powłoka ceramiczna różni się od wosku?
Powłoka ceramiczna ma działanie bardzo podobne do wosku, jednakże jest znacznie bardziej trwała. Dobrze nałożony wosk na lakierze utrzyma się maksymalnie pół roku, natomiast powłoka ceramiczna może chronić lakier nawet kilka lat. Różnica jest też widoczna niestety w cenie, gdyż zabezpieczenia auta powłoką ceramiczną w renomowanym studiu detailingowym kosztować może nawet 5 tysięcy złotych. Oczywiście w tym przypadku często cena idzie w parze z jakością.
Innym czynnikiem, który wyróżnia powłokę ceramiczną jest jej twardość. Wosk w żadnym wypadku nie zabezpieczy auta przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie da rady ochronić się przed zarysowaniami czy drobnymi ryskami woskiem.
Jeśli czyimś celem jest ładny wygląd auta, to zdecydowanie warto zdecydować się na zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną. Nadaje ona lakierowi szklistość, odprowadza wodę i chroni lakier przed czynnikami zewnętrznymi lepiej niż najlepszej jakości wosk.
Jak wygląda aplikacja powłok ceramicznych?
Wbrew powszechnej opinii, powłoki ceramicznej nie nakłada się tak samo jak wosku. Nałożenie powłoki termicznej musi się odbyć w ściśle określonych warunkach, dlatego zajmować się tym powinny tylko i wyłącznie osoby, posiadające specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w tego typu usługach. Warunkiem, który musi zostać spełniony przed aplikacją powłoki ceramicznej jest idealny stan lakieru auta. W przypadku samochodów kilkuletnich często będzie konieczna całkowita renowacja lakieru. Auta nowe prawdopodobnie będą wymagały przynajmniej odświeżenia lakieru i pozbycia się zarysowań. Wszystkim zajmie się doświadczony detailer.
Powłoka ceramiczna podbija wygląd lakieru, dlatego pozostawienie na nim jakichkolwiek nawet najmniejszych rysek sprawi, że te „zamienią” się w duże rysy.
Przed aplikacją powłoki ceramicznej auto musi przebyć jeszcze długą drogę. Zaczyna się przeważnie od mycia detailingowego z procesem deironizacji i dekontaminacji. Potem lakier trzeba bezpiecznie osuszyć, żeby następnie przejść do korekty lakieru. Po polerowaniu, auto wystarczy tylko starannie odtłuścić. Po takim przygotowaniu samochodu, można zacząć aplikację powłoki ceramicznej.
Czy są jakieś wady powłoki ceramicznej?
Największą wadą tak na prawdę jest cena usługi. Jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych, to nie jest coś na co każdy może sobie pozwolić. Złe przygotowania auta do aplikacji powłoki ceramicznej, może skutkować nawet nieodwracalnym uszkodzeniem pojazdu. Ważne jest, żeby wybrać renomowany salon detailerski, który wykona zleconą usługę, na najwyższym poziomie.