Powłoka ceramiczna na aucie – tak czy nie?

Powłoka ceramiczna na aucie – tak czy nie?

Dbałość o samochód powinna leżeć na sercu każdemu kierowcy. Tylko dzięki temu będzie można być pewnym tego, że pojazd mechaniczny będzie służył przez długi czas. Mowa tu nie tylko o regularnych wizytach u mechanika, ale także w miejscach zapewniających auto detailing. Jedną z usług, jakie można zamówić w takich salonach SPA dla pojazdów mechanicznych, jest powłoka ceramiczna. Co należy o niej wiedzieć?

Lepsza ochrona dla auta

W dawnych czasach coś takiego jak powłoka ceramiczna jeszcze nie była znana. Co zmieniło się od tego czasu? Chociażby przepisy unijne, które zabroniły użytkowanie dotychczasowych farb do samochodu, ponieważ zawierały one szkodliwe składniki. Teraz stosuje się za to lakiery wodne, których jakość nie jest tak solidna. Dlatego, aby wzmocnić odpornych owych lakierów chociażby na działanie czynników mechanicznych, atmosferycznych, stosowana jest powłoka ceramiczna Poznań (glancprojekt.p). Dzięki swoim właściwościom wiążącym, powłoka ceramiczna tworzy wewnętrzną powłokę, która jest całkiem sporej grubości – chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to dla wszystkich osób dostrzegalne.

Zalety powłoki ceramicznej

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że dbałość o pojazd nie kończy się tylko wraz z nałożeniem powłoki ceramicznej

Aby zdać sobie sprawę z tego, że wykonywanie takiego zabiegu jest opłacalne, warto wspomnieć o właściwościach powłoki. A więc na tej liście znaleźć można:

  • właściwości hydrofobowe – woda nie osiada na karoserii, swobodnie spływając w dół. Dzięki temu można być pewnym tego, że w żaden sposób nie wpłynie ona na osłabienie powierzchni lakieru.
  • właściwości antykorozyjne – powłoka sprawia, że cała karoseria jest nawet odporna na działanie soli drogowej, jaka użytkowana jest w okresie zimowym.
  • właściwości estetyczne – tak, pod wpływem działania promieni słonecznych kolor auta blaknie. Zastosowanie powłoki pozwala na nowo wydobyć głębie koloru, dzięki czemu samochód będzie prezentował się piękniej.
  • odporność na działanie promieniowania UV – lakier nie będzie tak szybko blaknął.
  • minimalna ilość mikrozarysowań – powłoka zapewnia zdecydowanie lepszą ochronę pod tym względem. Nie przed każdymi – w szczególności, jeżeli mowa o tych poważniejszych, jak chociażby otarcia podczas kolizji – ale będzie ich zdecydowanie mniej.
  • trwałość – jeżeli ktoś wykaże się odpowiednią dbałością o pojazd, może być pewny, że powłoka jest w stanie zapewnić mu ochronę przez kilka kolejnych lat.

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że dbałość o pojazd nie kończy się tylko wraz z nałożeniem powłoki ceramicznej

Co po nałożeniu powłoki?

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że dbałość o pojazd nie kończy się tylko wraz z nałożeniem powłoki ceramicznej. Tak, właściciel pojazdu nie musi robić tego sam, ponieważ od tego są salony auto detailingu. Musi on jednak być świadomy tego, że powłoka ceramiczna wymaga także wykonania w czasie późniejszym pewnych zabiegów.

Mowa tutaj o takich działaniach, jak chociażby „odetkanie” lakieru. Na szczęście nie jest to żaden skomplikowany zabieg, ponieważ wystarczy tylko raz na tydzień samochód opłukać wodą. I tyle. Dzięki temu uda się zachować właściwości hydrofobowe, jak również pozbyć się części zanieczyszczeń.

Należy również pamiętać o tym, aby nadwozia, gdzie została umieszczona powłoka ceramiczna, nie pokrywać woskiem. Może to bowiem wpłynąć na pogorszenie się właściwości samej powłoki.

O innych powinnościach właściciela auta poinformują pracownicy, którzy będą taką powłokę nakładali. Warto wybrać dobry salon SPA do auta, jeżeli ktoś chce być pewny tego, że cała usługa zostanie wykonana w sposób prawidłowy. Chodzi tu w końcu o to, aby samochód utrzymać w dobrej kondycji, żeby mu nie szkodzić. Nikt na pewno nie pożałuje tego, że taka powłoka została nałożona.

Henryk