Pielęgnacja i ochrona skórzanego wnętrza pojazdu

Pielęgnacja i ochrona skórzanego wnętrza pojazdu

Przetwarzanie i wykorzystywanie skóry jest znane ludzkości od czasów starożytnych. Skóra stała się doskonałym i niezwykle praktycznym materiałem, o pięknym wyglądzie i niezrównanych właściwościach. Nie ominęło to również producentów samochodów.

Tapicerka skórzana czyli detailing wnętrza auta

Popularność skórzanych elementów wyposażenia wnętrz samochodów jest niezmienna od początków przemysłu motoryzacyjnego: klienci cenią je przede wszystkim za piękno, komfort, trwałość oraz doskonałą odporność na drobne zabrudzenia i plamy.

Ta ostatnia cecha jest często decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, czy wybrać skórę czy tkaninę. Wielu kierowców uważa, że łatwość utrzymania skórzanego wnętrza oznacza, że konserwacja nie jest w ogóle konieczna – i popełniają oni błąd. Niewłaściwie konserwowane i zaniedbane, nawet najbardziej luksusowe i „wyrafinowane” skórzane wnętrza mogą szybko stracić swoje piękno.

Przetwarzanie i wykorzystywanie skóry jest znane ludzkości od czasów starożytnych

Skórzane wnętrze samochodu

Czyszczenie skór Poznań wymaga precyzji, gdyż skóra jest bardzo delikatnym materiałem i wymaga starannej pielęgnacji. Skórzane wnętrze jest rzeczywiście dobrze zabezpieczone przed przypadkowym zabrudzeniem, nieprzyjemnym zapachem i drobnymi uszkodzeniami, ale na dłuższą metę jest nie mniej delikatne niż wnętrze z tapicerką materiałową.

Warunki, w jakich skóra jest używana w samochodzie, są z pewnością stresujące, zwłaszcza na rosyjskich drogach, dlatego też wymagania stawiane jakości materiału przez producentów pojazdów są coraz wyższe. Wybór skór na rynku jest ogromny, ale producenci samochodów zwykle ograniczają się do stosunkowo wąskiej gamy materiałów.

Skóra półanilinowa we wnętrzach samochodów


Najdroższym materiałem stosowanym w pojazdach produkowanych seryjnie jest skóra półanilinowa. Przednia część skóry półanilinowej jest pokryta cienką warstwą ochronną, która maskuje główne niedoskonałości materiału i chroni go przed uszkodzeniem i szybkim zużyciem.

Skóra półanilinowa wygląda bardziej naturalnie i jest droższa od skóry barwionej; jednak ze względu na cienką warstwę ochronną jest bardziej kapryśna, trudniejsza w utrzymaniu, wchłania wilgoć i, jeśli nie jest odpowiednio konserwowana, szybciej traci na atrakcyjności

Skóra barwiona jest tańsza, nie ma naturalnego wzoru, jest bardziej szorstka w dotyku i z estetycznego punktu widzenia przegrywa ze skórą półanilinową. Jest jednak bardziej praktyczna, mniej narażona na agresywny wpływ środowiska i nie wymaga tak wiele uwagi (nie oznacza to jednak, że w ogóle nie wymaga pielęgnacji).

Henryk